Zamknij

Gorąco na Białorusi. Milicja zatrzymała dziennikarzy, w tym z Biełsatu

28.07.2020 17:53
Białoruś
fot. Viktor Tolochko /SPUTNIK Russia/ East News

Demonstracje na Białorusi. Milicja w Mińsku zatrzymała we wtorek współpracowników telewizji Biełsat oraz reporterów portalu TUT.by i rosyjskiej agencji TASS – poinformowało Radio Swaboda. Do zatrzymań doszło przed budynkiem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego.

Białoruś: Na swoim portalu telewizja Biełsat informuje o zatrzymaniu sześciu osób, w tym reporterek Kaciaryny Andrejewej i Haliny Abakunczyk. Swaboda przekazała, że zatrzymano także reporterkę TUT.by Alenę Tałkaczową i dziennikarza agencji BiełaPAN, a także fotoreporterkę TASS Natalię Fiedosienko.

Obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna podali, że zatrzymano ponad 10 dziennikarzy, a także inne osoby, które stały przed budynkiem.

Białoruś: zatrzymano dziennikarzy, w tym telewizji Biełsat

Funkcjonariusze – jak poinformowała niezależna internetowa „Nasza Niwa” - zakomunikowali, że zabierają dziennikarzy na posterunek, by sprawdzić ich dokumenty akredytacyjne.

Według Wiasny i niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy reporterzy zostali wypuszczeni po kontroli dokumentów.

Zobacz także

Jak informuje Radio Swaboda, reporterzy zamierzali prowadzić transmisję online. Wcześniej koordynatorka sztabu wyborczego przebywającego w areszcie Wiktara Babaryki zapowiedziała, że we wtorek uda się do siedziby KGB z wnioskiem o zmianę środka zapobiegawczego dla byłego szefa Biełhazprambanku. Kalesnikawa złożyła stosowne dokumenty – podało Radio Swaboda.

Zobacz także

Babaryka, który starał się o prawo startu w wyborach prezydenckich, ale nie został zarejestrowany, przebywa w areszcie KGB w związku z zarzutami machinacji finansowych na dużą skalę.

RadioZET.pl/ PAP/ TV Biełsat