Zamknij

Białoruś. Cichanouska chce zostać liderem, Łukaszenka: nie będzie nowych wyborów

17.08.2020 15:47
Białoruś. Cichanouska chce zostać liderem, Łukaszenka: nie będzie nowych wyborów
fot. Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Swiatłana Cichanouska, przebywająca na Litwie kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi poinformowała, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za losy kraju. Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że nie zgodzi się na przeprowadzenie nowych wyborów. Charles Michel zwołuje na środę wideokonferencję Rady Europejskiej w sprawie Białorusi.

Wybory prezydenckie na Białorusi. Protesty i starcia z milicją 

Według oficjalnych całościowych wyników, wybory prezydenckie na Białorusi wygrał Aleksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. głosów. Swiatłana Cichanouska zdobyła 10,1 proc. głosów. 

Od początku zeszłego tygodnia na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko prezydentowi Łukaszence. Milicja i inne służby zatrzymały blisko 7 tys. ludzi, wielu bardzo brutalnie. W więźniarkach, na komendach, w aresztach nad zatrzymanymi znęcano się psychicznie i fizycznie.

Zobacz także

W niedzielę w Mińsku odbyła się największa manifestacja w historii niepodległej Białorusi. Demonstranci przez kilka godzin zbierali się na skrzyżowaniu przy pomniku Mińska Miasta-Bohatera, a następnie w rekordowo długiej kolumnie przeszli marszem na główny plac stolicy – Plac Niepodległości. Zwolennicy przemian w kraju demonstrowali także w innych miastach.

Dymisja prezydenta, nowe wybory, uwolnienie więźniów politycznych i innych zatrzymanych w czasie tegorocznej kampanii i protestów powyborczych - to główne żądania manifestantów. Bardzo ważnym postulatem jest zaprzestanie przez państwo przemocy wobec obywateli. Wielu ekspertów uważa, że tak liczny udział Białorusinów w protestach to wyraz oburzenia bezwzględnością i brutalnością milicji wobec uczestników pokojowych protestów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP