Zamknij

Białoruś. Swiatłana Cichanouska ogłosi się prezydentem kraju

16.08.2020 13:10
Swiatłana Cichanouska
fot. SPUTNIK Russia/East News

Swiatłana Cichanouska, główna rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich zamierza ogłosić się prezydentką Białorusi - dowiedziała się ''Rzeczpospolita''. Cichanouska przebywa na Litwie, gdzie przygotowuje specjalne oświadczenie. 

Swiatłana Cichanouska, opozycyjna kandydatka i główna rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach na Białorusi w specjalnym oświadczeniu ma ogłosić swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich 9 sierpnia. Informację w rozmowie z ''Rzeczpospolitą'' potwierdziła Anna Krasulina, przedstawicielka sztabu Swiatłany Cichanouskiej.

– Oczekujemy, że Zachód zaakceptuje wybór narodu Białorusi i uzna zwycięstwo Cichanouskie – powiedziała Krasulina. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 24-letni Polak opisał aresztowanie na Białorusi. "To był proces tortur"

Wybory prezydenckie na Białorusi. Protesty i starcia z milicją 

Według oficjalnych całościowych wyników, wybory prezydenckie na Białorusi wygrał Aleksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. głosów. Swiatłana Cichanouska zdobyła 10,1 proc. głosów. 

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów. Zatrzymano, w wielu przypadkach bardzo brutalnie, blisko 7 tys. osób. Swiatłana Cichanouska przebywa na Litwie. Do wyjazdu została nakłoniona przez władze Białorusi. Według ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa mogła być szantażowana.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Rzeczpospolita