Zamknij

Biały Dom reaguje na nuklearny szantaż Kremla. "Bierzemy to na poważnie"

PAP
21.09.2022 17:22
Władimir Putin i Joe Biden
fot. SAUL LOEB/AFP/East News (ilustracyjne)

Ostra reakcja Białego Domu na groźby Władimira Putina, który w środowym orędziu zagroził użyciem "wszelkich środków do ochrony", w tym broni atomowej. - Jeśli Rosja użyje broni jądrowej, to spotkają ją surowe konsekwencje - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadach dla telewizji ABC i Fox News.

Władimir Putin w środowym orędziu do narodu ogłosił częściową mobilizację w związku z wojną w Ukrainie. Ma ona objąć 300 tys. rezerwistów. Dodatkowo prezydent Rosji zadeklarował użycie "wszystkich niezbędnych środków do obrony" Rosji w przypadku zagrożenia dla kraju i zapewnił, że "nie blefuje".

Pytany przez ABC o to, jak USA zareagują, jeśli Rosja użyje broni jądrowej, John Kirby odpowiedział: - Nie tylko stanie się dużo większym pariasem na arenie międzynarodowej, ale będą musiały ją spotkać surowe konsekwencje.

Putin grozi Zachodowi bronią atomową. Biały Dom mówi o surowych konsekwencjach

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego dodał: - To nieodpowiedzialne, by mocarstwo jądrowe mówiło w ten sposób. Ale to nie jest nietypowe dla tego, w jaki sposób on mówił i bierzemy to na poważnie.

W wywiadzie dla Fox News rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że Putin znajduje się pod wielką presją, zarówno "zewnętrznie, jak i wewnętrznie", a ogłoszona przez niego częściowa mobilizacja jest wyrazem tego, że wojna nie układa się po jego myśli.

- Z jakiego innego powodu ogłaszałby mobilizację 300 tys. żołnierzy, dlaczego pospiesznie organizowałby fikcyjne referenda w Donbasie i na południu, by szybko uzyskać legitymację nad terytorium, nad którym nie zdołał objąć kontroli wojskowej? - mówił Kirby.

Podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ prezydent USA Joe Biden ocenił mobilizację Putin tymi słowami: Rosja chce wymazać swojego suwerennego sąsiada z mapy.

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński

C