Zamknij

Znamy datę ogłoszenia nazwiska nowego premiera Wielkiej Brytanii

25.06.2019 15:43
Znamy datę ogłoszenia nazwiska nowego premiera Wielkiej Brytanii
fot. AFP/ EastNews

23 lipca poznamy nazwisko nowego premiera Wielkiej Brytanii – podaje Reuters. Tego dnia Partia Konserwatywna wybierze następcę Theresy May. O stanowisko walczą Boris Johnson i Jeremy Hunt. Ten pierwszy zapowiedział już, że w przypadku jego wygranej Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

23 lipca 160 tys. członków Partii Konserwatywnej wybierze swojego nowego lidera, a zarazem premiera Wielkiej Brytanii.

Faworytem w wyścigu o objęcie stanowiska po Theresie May jest były burmistrz Londynu i były szef MSZ Boris Johnson. Wskazuje na to większość sondaży. Jego rywalem jest obecny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt.

Zobacz także

Johnson zapowiedział we wtorek, że w razie jego zwycięstwa brexit nastąpi 31 października br. „Teraz albo nigdy; cokolwiek by się zdarzyło” – oświadczył.

Zobacz także

Polityk, który był krytykowany za unikanie mediów w pierwszych tygodniach walki o zastąpienie odchodzącej szefowej rządu Theresy May, przystąpił we wtorek do ofensywy, udzielając wywiadów dla dwóch wpływowych radiostacji informacyjnych — LBC i talkRADIO — w których przedstawił m.in. szczegóły swojego planu dotyczącego opuszczenia Wspólnoty.

Szczerze mówiąc, myślę, że pomogłoby trochę pozytywnej energii. Nigdy nie widziałem tyle posępności i przygnębienia ze strony rządu. Przez trzy lata siedzieliśmy pogrążeni w defetyzmie, mówiąc Brytyjczykom, że nie mogą tego ani tamtego. To żałosne, absolutnie żałosne.

Boris Johnson, kandydat na szefa Torysów

Argumentował też, że jest lepszym kandydatem do objęcia stanowiska premiera od swojego rywala i obecnego szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta. Wskazał, że „walczył o brexit i wierzy w niego”, a także „może sformułować świetną, jednoczącą naród, współczesną, konserwatywną agendę” swojego rządu.

RadioZET.pl/Reuters/PAP