Zamknij

Johnson poprosił o przedłużenie brexitu. Prośby nie podpisał

20.10.2019 10:43
Johnson poprosił o przedłużenie brexitu. Prośby nie podpisał
fot. AP/Associated Press/East News

Brytyjski premier poprosił Unię o przedłużenie brexitu do końca stycznia 2020 roku. Boris Johnson wysłał do Brukseli dwa listy, tego z prośbą o zmianę daty opuszczenia Wspólnoty nie podpisał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson musiał wysłać list do Brukseli z prośbą o przesunięcie brexitu, bo był do tego zobligowany prawnie po przegranym głosowaniu w Izbie Gmin. Prośby nie podpisał, bo wcześniej zapowiadał, że wolałby odejść z tego świata niż to zrobić.

Zobacz także

Boris Johnson zdystansował się więc do prośby o przesunięcie brexitu, twierdząc, że to wola parlamentarzystów, a nie premiera. Johnson wysłał do Brukseli też drugi list, w którym krótko mówiąc ma nadzieję, że Bruksela nie zgodzi się na przesunięcie daty opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię.

Tusk otrzymał pismo premiera UK

Jak przekazał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wniosek Borisa Johnsona do niego dotarł. Jak stwierdził, na tym etapie zamierza skonsultować się z przywódcami Unii Europejskiej.

Apel Johnsona

Boris Johnson wystosował list do parlamentarzystów, z którego wynika, że premier UK zamierza powiedzieć UE iż dalsze przekładanie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest błędem.

Zobacz także

Zaapelował do unijnych przywódców by poprosili posłów o ponowne rozpatrzenie ich decyzji, i - bez przedłużania - zagłosowali za porozumienie, zawartym przez UK i UE w miniony czwartek.

Zobacz także

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu. Powiem UE to, co mówiłem brytyjskiej opinii publicznej przez 88 dni mojego urzędowania na stanowisku premiera - dalsze opóźnienie nie jest rozwiązaniem. Jest zupełnie możliwe, że nasi przyjaciele w Unii Europejskiej odrzucą żądanie parlamentu o dalsze opóźnienie (...)" – miał stwierdzić Johnson w specjalnym liście, cytowanym przez stację telewizyjną Sky News.

RadioZET- Anna Raczkowska/RadioZET.pl/Onet