Zamknij

Johnson: Albo brexit, albo przedterminowe wybory. Premier podał termin

24.10.2019 19:56
Boris Johnson wybory
fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest gotów na przedterminowe wybory, jeśli obecny parlament nie poprze brexitu w ustalonej z Unią Europejską formie. Padła nawet data szybszych wyborów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brexit powraca w dyskursie publicznym niczym bumerang. Jeszcze niedawno media obiegła wieść o porozumieniu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zarówno ze strony brytyjskiej jak i unijnej. Z racji procedur nie uda się brexit datowany na koniec października tego roku (tak chciał Johnson). Planowana kolejna data to koniec 2020 roku.

Zobacz także

Jednak i odleglejszej perspektywie premier Johnson ma dziś... nowy-stary problem. Porozumienie oprotestowała bowiem Izba Gmin. Johnson traci wiarę w możliwość przeprowadzenia brexitu w obecnych realiach politycznych. Gotowy jest postawić na szali dzisiejsze rządy.

Napisałem do Jeremy'ego Corbyna (lider Partii Pracy, przyp. red.): Ten Parlament musi zrobić Brexit teraz lub zrobi to NOWY Parlament, aby kraj mógł pójść dalej

B. Johnson, na Twitterze

Jak podaje PAP, Johnson zaproponował dziś nawet datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Jego propozycją jest czwartek, 12 grudnia.

RadioZET.pl/PAP/Twitter