Zamknij

Brytyjczycy nie przejmują się Irlandią Płn. Zostaną sami przy brexicie?

11.11.2019 22:07
Brexit Irlandia Północna
fot. PAUL FAITH/AFP/East News

Sondaż nie pozostawia złudzeń – ponad połowa Brytyjczyków, czy to zwolenników, czy przeciwników brexitu, stawia na swoim, nawet jeśli ceną byłby wyłom Irlandii Północnej ze Zjednoczonego Królestwa – podaje PAP, powołując się na badanie ośrodka YouGov.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brexit rozpala umysły Brytyjczyków, ale i Irlandczyków z Północy. Tymczasem kwestia granicy Irlandii Północnej (części Wielkiej Brytanii) i Irlandii jest jednym z głównych punktów zapalnych porozumienia ws. opuszczenia Unii Europejskiej. 

Irlandczycy, zwłaszcza zwolennicy Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), sprzeciwiają się porozumieniu brexitu, które wypracował z UE rząd Borisa Johnsona. Twierdzą, że umowa ws. nowej granicy i pozostawienia jednolitego rynku podważy status tej prowincji jako części Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz także

Jak podaje ośrodek YouGov, 41 proc. respondentów brytyjskich przyznało, że los Irlandii Północnej w kwestii brexitu jest im wręcz obojętny. Sąsiedzi z Anglii, Szkocji i Walii nie przejmują się również w kwestii możliwego opuszczenia Zjednoczonego Królestwa przez Irlandią Płn. (również 41 proc.)

Zobacz także

Największy odsetek Brytyjczyków uznaje w innym pytaniu, by o losie Irlandii Płn. zdecydowali jej mieszkańcy (43 proc.). Mniej, bo 35 proc. Brytyjczyków chce, by Irlandczycy z Północy pozostali częścią królestwa, a 15 proc. uważa, że powinni je opuścić i zjednoczyć się z Irlandią.

RadioZET.pl/PAP