Zamknij

Londyn: Nie będzie szybkiej pracy nad ustawą ws. brexitu. ''Wstrzymujemy prace''

22.10.2019 21:12
Boris Johnson
fot. PAP/EPA

Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu ustawę ws. brexitu. W kolejnym głosowaniu parlament odrzucił harmonogram prac nad ustawą. Brytyjski premier Boris Johnson po przegranym głosowaniu zapowiedział, że wstrzymuje ją do czasu odniesienia się przez Brukselę do wniosku o przesunięcie terminu brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rządowy projekt ws. brexitu poparło 329 posłów, przeciwnych było 299. Przed głosowaniem Boris Johnson zapowiadał, że jeśli posłowie go odrzucą, rząd wycofa projekt i zażąda przedterminowych wyborów.

Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia - nazwana w skrócie WAB - ma dać politycznym uzgodnieniom z UE, w wynegocjowanej przez rząd Johnsona umowie, prawnie obowiązującą moc, wpisując jej postanowienia do brytyjskiego prawa.

W kolejnym głosowaniu Brytyjska Izba Gmin odrzuciła we wtorkowym głosowaniu wniosek o przeprowadzenie w ciągu trzech dni prac nad ustawą o porozumieniu ws. wycofania się z UE. Za ustawą głosowało 308 posłów, przeciwko było 322.

Brytyjski premier po przegranym głosowaniu nad harmonogramem prac nad ustawą ws. porozumienia o wystąpieniu z UE zapowiedział, że wstrzymuje ją do czasu odniesienia się przez Brukselę do wniosku o przesunięcie terminu brexitu.

Dodał, że w tej sytuacji rząd musi przyspieszyć przygotowania do wyjścia z UE bez umowy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP