„Elastyczne” wydłużenie brexitu? Donald Tusk ma nowy plan

05.04.2019 08:27
„Elastyczne” wydłużenie brexitu? Donald Tusk ma nowy plan
fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce zaproponować Wielkiej Brytanii „elastyczne” przesunięcie brexitu o 12 miesięcy. To najnowsze doniesienia BBC. Telewizja powołuje się na źródło unijne.

Plan Donalda Tuska przewiduje, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić UE wcześniej, jeśli brytyjski parlament zatwierdzi porozumienie rozwodowe wynegocjowane przez rząd Theresy May z Brukselą.

Zgodę na taki plan muszą wyrazić przywódcy krajów UE na nadzwyczajnym szczycie unijnym zwołanym w związku z brexitem na 10 kwietnia.

Zobacz także

Brexit. Co dalej?

Po trzykrotnym odrzuceniu przez Izbę Gmin rządowego projektu umowy wyjścia z UE Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w Unii i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE, np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej. Taki scenariusz wymagałby jednak udziału Brytyjczyków w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także

W tej sytuacji May zaprosiła przywódcę opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna do rozmów na temat znalezienia wyjścia z kryzysu. W czwartek przedstawiciele rządu i laburzystów nie zdołali jednak porozumieć się w sprawie kompromisowych warunków brexitu. Kolejne spotkanie stron ma się odbyć w piątek.

May mówiła w ostatnich dniach, że będzie starała się o uzyskanie jak najkrótszego przesunięcia terminu brexitu, jednak główny radca prawny rządu i prokurator generalny Geoffrey Cox w rozmowie z BBC zauważył, że jeśli dojdzie do załamania się rozmów rządu z opozycją, opóźnienie „prawdopodobnie będzie znaczne”.

RadioZET.pl/PAP