Zamknij

Cztery razy na nie. Wszystkie alternatywne opcje brexitu odrzucone

01.04.2019 23:12
Cztery razy na nie. Wszystkie alternatywne opcje brexitu odrzucone
fot. AFP PHOTO / PRU

Posłowie Izby Gmin odrzucili wszystkie alternatywne propozycje dla brexitu. Wcześniej Izba Gmin trzy razy odrzuciła umowę premier Theresy May.

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w poniedziałek późnym wieczorem cztery alternatywne plany wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Parlamentarzyści mieli do wyboru propozycje sugerujące:

  • stworzenie unii celnej między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską
  • uzyskanie członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz porozumienia celnego z UE (tzw. Wspólny Rynek 2.0)
  • organizację referendum ratyfikacyjnego dla jakiegokolwiek porozumienia z UE w sprawie opuszczenia Wspólnoty
  • zobowiązanie rządu do jednostronnego wycofania się z brexitu w razie niezdolności uzyskania przedłużenia procesu lub alternatywnego porozumienia z opcją podjęcia kolejnej próby w przyszłości

Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. 

Zobacz także

Co dalej z brexitem?

Wcześniej, w piątek, po raz trzeci odrzucono rządową umowę wyjścia z UE. Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie wyjścia z impasu politycznego, na przykład przez drugie referendum czy zmianę proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zagłosuj

Brexit dojdzie do skutku?

Liczba głosów:

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP