Zamknij

Brexit staje się faktem. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

29.01.2020 19:06
Brexit
fot. AP/Associated Press/East News

Brexit coraz bliżej. Parlament Europejski w Brukseli w głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brexit jeszcze w tym tygodniu stanie się faktem. Zatwierdzenie przez Parlament Europejski umowy ws. bexitu umożliwia państwom UE sfinalizowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią UE, a brytyjscy posłowie opuszczą europarlament.

W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Wraz z brexitem rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

Brexit. Królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na opuszczenie UE 

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła w czwartek zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej. W styczniu także brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE.

Zobacz także

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 48 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

RadioZET.pl/PAP