Zamknij

Wielka Brytania oficjalnie opuszcza UE. Johnson: to początek nowej ery

01.02.2020 00:08
Brexit
fot. PAP/EPA

Punktualnie o 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.

- Chcemy, aby był to początek nowej ery przyjaznej współpracy między UE a pełnej energii Wielką Brytanią - powiedział szef brytyjskiego rządu Boris Johnson w piątek wieczorem, w przemówieniu wygłoszonym na godzinę przed wyjściem kraju ze Wspólnoty.

- Najważniejszą rzeczą do powiedzenia dziś wieczorem jest to, że nie jest to koniec, ale początek. To jest moment, w którym nastaje i kurtyna idzie w górę otwierając nowy akt. To chwila prawdziwej narodowej odnowy i zmiany - podkreślił premier Boris Johnson w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Wielka Brytania wychodzi z UE

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 r., w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących.

Zobacz także

Wystąpienie z Unii nie kończy jeszcze ciągnącego się przez 3,5 roku procesu brexitu, bo w trakcie okresu przejściowego Londyn i Bruksela muszą zawrzeć porozumienie o przyszłych relacjach, przede wszystkim handlowych. 

Co dalej po brexicie? Tłumaczy ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce - czytaj WYWIAD na biznes.radiozet.pl!

Do końca okresu przejściowego nic się nie zmieni w codziennych sprawach - tak samo jak dotychczas można będzie podróżować, pracować czy studiować w Wielkiej Brytanii. Jednak ci obywatele UE, którzy będą chcieli w niej pozostać, muszą do czerwca 2021 r. złożyć wniosek o status osoby osiedlonej

RadioZET.pl/PAP