Zamknij

Bruksela gotowa odblokować KPO dla Polski. Padła konkretna data

PAP
25.05.2022 21:33
Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen
fot. Dursun Aydemir / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/East News

Komisja Europejska jest gotowa odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. 2 czerwca planowana jest wizyta w Warszawie przewodniczącej KE, jeśli do tego czasu procedura zatwierdzenia KPO zostanie zakończona.

Rzeczniczka KE Dana Spinant poinformowała w środę na Twitterze, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca. Dojdzie do niej, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wcześniej w środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy.

- Krajowy Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie. (...) To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy - podkreślił polski szef rządu.

Bruksela chce odblokować KPO. Morawiecki zapowiada zmiany

Premier wyjaśnił, że Polska musi podjąć pewne działania związane z reformą wymiaru sprawiedliwości i dodał, że w związku z tym musi zostać także przyjęta stosowna ustawa. - Liczę na to, że nie tylko Zjednoczona Prawica, ale wiele rozsądnych partii ze strony opozycyjnej poprze zmiany, które otworzą drogę do KPO - powiedział Morawiecki.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii Covid-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Komisja Europejska zablokowała wypłatę dla Polski środków z Funduszu Odbudowy ze względu na prowadzone zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Bruksela domagała się zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wstrzymania dalszych zmian zmierzających do zmniejszenia samodzielności systemu sądownictwa.

RadioZET.pl/PAP

C