Zamknij

Donald Tusk zawiesił szczyt UE do wtorku

01.07.2019 12:48
Donald Tusk zawiesił szczyt UE do wtorku
fot. AP

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydował o zawieszeniu szczytu UE i zapowiedział jego wznowienie we wtorek o godz. 11 – poinformował jego rzecznik Preben Aamann.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brak porozumienia na szczycie w sprawie podziału stanowisk; mają być dalsze próby osiągnięcia zgody. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydował o zawieszeniu szczytu UE i zapowiedział jego wznowienie we wtorek o godz. 11.

Jak podaje polskie źródło rządowe, sprzeciw V4 i Włoch wobec Timmermansa zdecydował o fiasku rozmów w Brukseli.

Zobacz także

Szczyt rozpoczął się w niedzielę wieczorem; trwał całą noc i poniedziałkowy ranek.

Cały czas w centrum rozmów jest kandydatura obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na fotel szefa tej instytucji.

Zobacz także

Według dziennika „Financial Times” szef Rady Europejskiej Donald Tusk w czasie nocnych rozmów sprawdzał alternatywne scenariusze w postaci ewentualnego poparcia dla kandydatury negocjatora KE ds. brexitu Francuza Michela Barniera, Bułgarki Kristaliny Gieorgiewy i premiera Irlandii Leo Varadkara. Po fiasku tego scenariusza, gdy żaden z kandydatów nie zyskał poparcia unijnych liderów, Tusk miał wrócił ponownie do pomysłu obsadzenia fotela szefa KE przez socjalistę Timmermansa.

RadioZET.pl/PAP