Zamknij

Szok na rynku ropy. Cena za baryłkę spadła poniżej zera

20.04.2020 22:01
cena ropy
fot. TIMOTHY A. CLARY /AFP/ East News

Szok na rynku ropy. Po raz pierwszy w historii cena ropy WTI w kontraktach terminowych na maj spadła o ponad 300 proc. i kosztowała nawet... -37,63 dol.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje "Business Insider" - cena ropy WTI w kontraktach terminowych na maj, które wygasają we wtorek, spadła o blisko 300 proc. i kosztowała nawet -37,63 dol. W kontraktach terminowych na czerwiec, czyli obecnie już "tych właściwych" - wynosi już ponad 20 dol., ale i tak spadła o ok. 18 proc.

Zobacz także

Ostatnie rekordowe minimum wyniosło 10 dolarów za baryłkę. Miało to miejsce... 31 marca 1986 roku.

Pomimo że kraje OPEC i grupa innych dostawców ropy, skupionych w tzw. grupie OPEC+, osiągnęły kilka dni temu porozumienie w sprawie zmniejszenia światowego wydobycia ropy o 10 mln b/d, to nie poprawiło to sytuacji na globalnych rynkach paliw.

Zawarte tydzień temu porozumienie miało na celu zrównoważenie światowych rynków ropy w czasie najmocniejszego od 30 lat spadku popytu na paliwa - z powodu epidemii koronawirusa.

"Obecne ceny ropy naftowej pokazują, że uzgodniona obniżka dostaw surowca z OPEC+ nic nie zmieniła, a notowania ropy są na +łasce koronawirusa+" - ocenia Vandana Hari z Vanda Insights.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Reuters/ Business Insider/ Bloomberg