Zamknij

Dania ogłasza sukces w walce z epidemią. Po świętach wygaszanie zakazów

02.04.2020 16:11
Dania ogłasza sukces w walce z epidemią. Po świętach wygaszanie zakazów
fot. MARTIN SYLVEST /AFP /East News

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w poniedziałek, że nadzwyczajne środki, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa mogą zostać złagodzone po Wielkanocy, jeśli epidemia będzie rozwijać się w wolniejszym tempie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"W minionym tygodniu zaobserwowaliśmy, że liczba osób przyjmowanych do szpitali rosła wolniej niż tydzień wcześniej" - powiedziała Frederiksen podczas konferencji prasowej.

Zobacz także

Jeśli trend taki utrzyma się, a liczby osób zakażonych oraz ofiar śmiertelnych nie będą rosły, to "w sposób spokojny, stopniowy i kontrolowany rząd zacznie ponownie otwierać nasze społeczeństwo" - dodała.

Znoszenie ograniczeń oznaczałoby prawdopodobnie, że zarówno uczniowie, studenci, jak i pracownicy udawaliby się do szkół lub zakładów pracy w systemie zmianowym, aby uniknąć sytuacji, w której "zbierałoby się w tym samym czasie zbyt wielu ludzi" - wyjaśniła premier.

Widzimy, że odnieśliśmy sukces w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Danii. Jeśli przez najbliższe tygodnie obywatele dalej będą trzymać się razem, trzymając się jednocześnie na dystans i jeśli liczby pozostaną stabilne, po Wielkanocy rząd rozpocznie stopniowe i kontrolowane otwieranie społeczeństw.

– zapowiedziała.

Dodała, że liczy na to, iż w porozumieniu z innymi partiami rząd będzie w stanie przygotować pod koniec tygodnia plan stopniowego znoszenia restrykcji.

Zobacz także

Ograniczenia te wprowadzono w Danii 13 marca i miały one obowiązywać do 27 marca, ale w ubiegłym tygodniu zostały przedłużone do 13 kwietnia.

Zobacz także

Wszyscy pracownicy sektora publicznego - poza tymi na kluczowych stanowiskach - zostali wysłani na urlopy lub pracują zdalnie, zamknięte są szkoły, restauracje, kawiarnie. Zakazane zostały zgromadzenia liczące powyżej 10 osób.

RadioZET.pl/ Reuters/ PAP