Zamknij

Debata w amerykańskim Kongresie o Polsce i Węgrzech. "Erozja demokracji"

03.11.2021 23:48
Debata w Kongresie
fot. YouTube/HelsinkiCommission/screen

Komisja Helsińska przy amerykańskim Kongresie debatowała nad stanem demokracji w Polsce i na Węgrzech. Eksperci zajmujący się sprawami międzynarodowymi ostrzegali przed gwałtownym upadkiem norm demokratycznych w obu krajach.

Komisja zajmująca się bezpieczeństwem i współpracą w Europie zorganizowała w Kongresie wysłuchanie ws. „erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce”. Nasz kraj został skrytykowany przede wszystkim za próby ograniczenia niezależności sędziów i wolności mediów.

Pomimo że na Węgrzech sytuacja jest bardziej niepokojąca – jak mówiono, to w Polsce w ostatnich pięciu latach nastąpiło bardziej dramatyczne osłabienie demokracji. – Jeszcze niedawno oba kraje uznawano za model okresu transformacji, teraz nie wolno tego zmarnować – mówił przewodniczący komisji, senator Ben Cardin.

Debata w amerykańskim Kongresie o Polsce i Węgrzech

Zwrócono uwagę, że najważniejsze obszary demokracji: media, sądy, społeczeństwo obywatelskie i system wyborczy są podporządkowywane władzy. Senator zwrócił też uwagę, że w obu krajach widoczny jest „niepokojący trend oskarżania osób LGBT, Romów, Żydów oraz migrantów o całe zło, które się dzieje”.

Heather Conley z Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych przestrzegała nawet przed koniecznością wprowadzenia sankcji gospodarczych – zaznaczając, że mówi to z bólem serca.

Zarówno amerykańscy politycy jak i zaproszeni eksperci zaznaczyli, że podchodzą do Polski i Węgier z sympatią, ale sojusznicy muszą od siebie wymagać odpowiedzialności.

Komisja Helsińska USA zajmuje się m.in. tematami praw człowieka i demokracji

Przed komisją wystąpili Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

RadioZET.pl/PAP/TVN24/oprac. AK