Zamknij

Desperackie ruchy Rosji. Kreml szuka rynku zbytu nawet u talibów

28.09.2022 21:46

Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy, benzynę i pszenicę. To pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu - powiadomiła agencja Reutera.

Zaskakujący ruch Rosji. Szuka zarobku nawet u talibów
fot. Michael M. Santiago/Getty AFP/East News

Rosja dostarczy Afganistanowi rządzonemu przez ortodoksyjnych talibów około miliona ton benzyny, podobną ilość oleju napędowego, 500 tys. ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy w ujęciu rocznym.

Moskwa zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów - powiadomił p.o. ministra handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.

Talibowie kupią od Rosji benzynę, gaz, olej napędowy i pszenicę

Jak dodał Azizi, porozumienie będzie obowiązywać w okresie próbnym, po którym obie strony mogą przedłużyć umowę. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA i NATO. Rosja jest jednym z nielicznych państw, które utrzymały swoją misję dyplomatyczną w Kabulu pomimo zmienionych uwarunkowań politycznych i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w mieście.

Chociaż władze w Moskwie oficjalnie nie uznały nowego afgańskiego rządu, nawiązały z talibami kontakty polityczne i handlowe.

loader

RadioZET.pl/PAP