Zamknij

Trump kpi z Grety Thunberg. "Niedorzeczne", "wyluzuj, Greta"

12.12.2019 16:15
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Greta Thunberg została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2019. Donald Trump, który sam kilka lat wcześniej otrzymał to wyróżnienie, postanowił zakpić z 16-letniej Szwedki. 

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019. 16-latka stała się tym samym najmłodszą laureatką tego plebiscytu. 

Zobacz także

"W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości" - napisał.

Donald Trump kpi z Grety Thunberg

Nie wszystkim ten werdykt przypadł jednak do gustu. Donald Trump, który sam został wyróżniony tytułem Człowieka Roku trzy lata wcześniej (gdy wygrywał wybory prezydenckie), wielokrotnie wcześniej wypowiadał się na temat Grety Thunberg dość lekceważąco. Tym razem też nie powstrzymał się przed kpiącym komentarzem:

"Ale niedorzeczne. Greta musi popracować nad swoim problemem z opanowywaniem gniewu, a następnie udać się na dobry, staroświecki film z przyjacielem! Wyluzuj, Greta, wyluzuj!" - napisał na Twitterze amerykański prezydent. 

Greta Thunberg walczy ze zmianami klimatu

Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu - pisze Reuters. Zrobiła sobie roczną przerwę w szkole, by prowadzić akcje na rzecz klimatu.

Zobacz także

W sierpniu 2018 roku Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. "Time" pochwalił ją za rozpoczęcie wówczas akcji, która przerodziła się w światowy ruch.

Tytuł Człowieka Roku magazynu "Time"

Tygodnik "Time" każdego roku przyznaje tytuł człowieka roku postaciom, grupom czy ideom, które zdaniem czasopisma wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia. W ubiegłym roku główną nagrodę "człowieka" roku otrzymali zamordowani, więzieni i szykanowani dziennikarze.

W ostatnich latach główne nagrody otrzymywali m.in. były prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek oraz obecny amerykański prezydent Donald Trump.

RadioZET.pl/Twitter/PAP