Zamknij

Trump i odwołanie ws. raportu o Russiangate. Miał być ujawniony w Kongresie

28.10.2019 18:10
Donald Trump Russiangate
fot. Twitter

Ministerstwo sprawiedliwości USA nie chce przekazać kompletnego raportu ws. Russiangate Izbie Reprezentantów. Chodzi o możliwe zaangażowanie służb Kremla w wybory prezydenckie w 2016 roku, które wygrał Donald Trump. Prezydent USA jest przekonany, że dokument „w pełni go oczyszcza”. Podległy mu resort odwołuje się od decyzji sądu do wyższej instancji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Trump i jego powiązania z Rosją zostały wnikliwie prześwietlone przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera. W toku trwającego 22 miesiące śledztwa badano dwie sprawy: ingerencję Rosjan w wybory oraz kontakty otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla. Śledczy weryfikowali, czy wybrany już prezydent USA nie blokuje też prac w wymiarze sprawiedliwości.

Zobacz także

Pewny siebie Trump komentował podsumowanie raportu Muellera. Na Twitterze pisał, że dokument jest „totalnym oczyszczeniem go z zarzutów”.

Prokurator: Trumpa można oskarżyć o przestępstwo

Innego zdania jest prokurator Mueller. Uznał, że wnioski z raportu są inne. Przesłuchiwany w Kongresie prokurator był pytany o to, czy Trumpa można oskarżyć o przestępstwo, gdy zakończy urzędowanie. Miał stwierdzić, że „tak”.

Mueller stwierdził też, że Trump utrudniał działania wymiaru sprawiedliwości w jego sprawie.

Zobacz także

Sąd federalny nakazał administracji Trumpa, by ujawniła komisjom w Izbie Reprezentantów kompletny raport ws. Zaangażowania służb Rosji w wybory prezydenckie w USA. Służby prezydenta już wcześniej odmówiły publikacji raportu. Po nakazie sądowym resort sprawiedliwości zapowiedział odwołanie się do sądu wyższej instancji.

Za Trumpem ciągnie się też w sądach sprawa oświadczeń majątkowych. Jego administracja nie chce ich ujawniać, powołując się na „przywilej władzy wykonawczej”. Prokuratorzy podkreślają, że immunitet prezydenta USA nie obejmuje tajności zeznań podatkowych.

RadioZET.pl/PAP