Zamknij

Donald Trump odwołał swoją wizytę w Polsce

29.08.2019 22:36
Donald Trump odwołał swoją wizytę w Polsce. Powodem huragan Dorian
fot. SAUL LOEB/AFP/East News

Prezydent USA Donald Trump odwołał swoją wizytę do Polski, zaplanowaną w dniach 31 sierpnia-2 września. Zamiast niego do Warszawy przyleci wiceprezydent USA Mike Pence. Powodem zmian w programie wizyty jest huragan Dorian.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump miał wziąć udział w uroczystościach w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Powodem odwołania planowanej wizyty w Polsce jest huragan Dorian, który z ogromną siłą ma uderzyć w wybrzeże Florydy. 

Zobacz także

- Aby upewnić się, że wszystkie zasoby rządu federalnego są skoncentrowane na nadchodzący huragan, postanowiłem wysłać wiceprezydenta Mike'a Pence'a do Polski w ten weekend na moje miejsce - powiedział Donald Trump w Białym Domu.

Prezydent USA dodał, że huragan Dorian może być "naprawdę ogromny". Huragan Dorian ma w niedzielę lub w poniedziałek dotrzeć do południowo-wschodniego wybrzeża USA. Synoptycy ostrzegają, że prędkość wiatru może sięgać 210 km/h.

Zobacz także

1 września bez Trumpa

Informację o odwołaniu wizyty Trumpa w Polsce potwierdził Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta RP. 

- Prezydent USA Donald Trump poinformował telefonicznie prezydenta Andrzej Dudę, że w związku z huraganem, który ma uderzyć w weekend w Stany Zjednoczone, nie przyleci do Polski; wizyta została przełożona na najbliższe miesiące - powiedział Szczerski w rozmowie z PAP.

Pan prezydent Trump godzinę temu zadzwonił osobiście do prezydenta Dudy i przeprosił go za zaistniałą sytuację, ale w związku z tym, że huragan, który w weekend ma uderzyć w południowe stany, może mieć rozmiary katastrofalne, uznał, że nie może opuścić Stanów Zjednoczonych, musi być na miejscu, w kraju

Krzysztof Szczerski

W niedzielę 1 września na Placu Piłsudskiego Trump miał wziąć udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz wygłosi przemówienie, podobnie jak prezydenci Polski i Niemiec.

Z kolei w poniedziałek miały odbyć się wówczas rozmowy w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, a także rozmowy plenarne delegacji. Z prezydentem USA miał się spotkać też premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bloomberg/AFP/PAP

C