Zamknij

Donald Trump skazany na śmierć. Sensacyjny wyrok jemeńskiego sądu

06.10.2020 11:39
Donald Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Donald Trump skazany na śmierć. Sąd w Jemenie-kontrolowany przez Huti, uznał prezydenta USA za winnego śmierci 51 cywilów, w tym 40 dzieci, które zginęły w bombardowaniu Dahyan. Na liście oskarżonych są również król Arabii Saudyjskiej i prezydent Jemenu.

Donald Trump, król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd, saudyjski książę Muhammad ibn Salman, dowódca saudyjskich sił powietrznych oraz prezydent Jemenu to osoby skazane na karę śmierci przez jemeński sąd podlegający ruchu Huti - podaje Polsat News. Wyrok dotyczy wydarzeń z września 2018 roku. W nalocie na market w kontrolowanym przez Huti mieście Dayhan zginęło 51 osób, w tym 40 dzieci. Bomby zrzucane przez saudyjską armię zniszczyły szkolny autobus.

Prezydent USA oraz pozostali oskarżeni mają dodatkowo zapłacić w sumie 10 miliardów dolarów odszkodowania na rzecz rodzin zabitych.

Zobacz także

Huti to jemeński ruch o charakterze polityczno-militarnym, skupiający plemiona zajdyckie (jeden z odłamów szyizmu) zamieszkujące w większości północno-zachodni Jemen. Początkowa działalność ruchu Huti była pokojowa. Dopiero w 2004 roku Huti rozpoczęli antyrządową rebelię przeciw sunnickim władzom centralnym. Powodem wystąpień była amerykańska interwencja w Iraku, którą rządzący popierali. Huti są jednym z głównych uczestników toczącej się wojny domowej w Jemenie, która wybuchła po tym, jak ruch ten w styczniu 2015 dokonał zamachu stanu, a wcześniej zajął stolicę Sanę we wrześniu 2014. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Polsat News