Zamknij

Tusk szefem Europejskiej Partii Ludowej. Był jedynym kandydatem

20.11.2019 20:44
Donald Tusk
fot. PAP/EPA

Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został w środę wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej na kongresie tego ugrupowania w Zagrzebiu.

Jako pierwszy informację tę podał na Twitterze były europoseł PO Michał Boni. Głosowanie na konwencji w Zagrzebiu było jedynie formalnością, ponieważ Tusk był jedynym kandydatem do zastąpienia pełniącego tę funkcję od 2013 roku Francuza Josepha Daula.

Donald Tusk uzyskał 93 proc. możliwych do zdobycia głosów (poparło go 491 delegatów). Teoretycznie uprawnionych do głosowania było nieco ponad 700 osób, ale głosów oddano 540, w tym 12 nieważnych.

Zobacz także

- Ulga? Nie, nie przesadzajmy. Konkurencja nie była jakaś wymagająca, biorąc pod uwagę, że byłem jedynym kandydatem" - żartował w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Zagrzebiu szef Rady Europejskiej. Były premier oficjalnie obejmie nowy urząd 1 grudnia, a więc w dniu, w którym upłynie jego kadencja na stanowisku przewodniczącego RE (którym został w 2014 roku).

Europejska Partia Ludowa to największa międzynarodowa frakcja w Parlamencie Europejskim. Należą do niej głównie partie centrowe oraz centroprawicowe, m.in. polskie Platforma Obywatelska i PSL, a także niemieckie CDU, czy hiszpańska Partido Popular.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/Twitter/PAP