Zamknij

Duda nie poleci do Izraela. W programie nie przewidziano jego wystąpienia

07.01.2020 17:06
Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/ East News

Jak podaje Instytut Yad Vashem, podczas 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie, głos zabiorą przedstawiciele USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na liście tej nie ma prezydenta Andrzeja Dudy, który uzależnił swój przyjazd na obchody właśnie od możliwości wystąpienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że nie weźmie udziału w obchodach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, które 23 stycznia odbędą się w Jerozolimie. - Nie widzę powodu, dlaczego podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent RP - powiedział we wtorek prezydent

Informację o ustaleniach Instytutu Yad Vashem przekazał na Twitterze dziennikarz Amichai Stein.

"Jedynie przedstawiciel z USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec zabierze głos podczas uroczystości upamiętniającej # Auschwitz75 , która odbędzie się 23 maja w Izraelu; Polski prezydent powiedział, że tylko jeśli będzie mógł zabrać głos, przyjedzie" - napisał Stein.

Zobacz także

W niedawnym wywiadzie dla TVP, prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że weźmie udział w obchodach 5. Światowego Forum Holokaustu, jeżeli będzie mógł zabrać tam głos na takich samych zasadach, jak inni przywódcy.

Zobacz także

- Co do obecności tam, zwróciłem się do organizatorów z jednym zasadniczym oczekiwaniem: jako przedstawiciel kraju, którego najwięcej obywateli zostało bestialsko zamordowanych przez nazistowskich Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, będę mógł tam również zabrać głos - mówił prezydent Duda.

Zobacz także

Jak z kolei podaje "The Times of Israel", Polska w ogóle nie zgłosiła wniosku o to, by głos mógł zabrać prezydent RP. - Jad Waszem przekazało w poniedziałek, że o ile zdaje sobie sprawę z komentarzy Dudy, to nie otrzymało oficjalnego wniosku, by przemówił na forum - czytamy na portalu.

Doniesieniom tym zdecydowanie zaprzecza polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski. - Izraelskie władze wiedzą o warunkach udziału prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach 23.01 od co najmniej czterech miesięcy - napisał dyplomata.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Gazeta.pl/ Twitter