Zamknij

Andrzej Duda w wywiadzie dla Fox News zdobył się na szczere wyznanie. "Nie wstydzę się tego"

28.09.2021 06:43
Andrzej Duda w Fox News
fot. Fox News

Jestem praktykującym chrześcijaninem, modlę się, nie wstydzę się tego w żaden sposób, a rodzina jest dla mnie bezcenna. Wspieram rodziny, mam poglądy pro-life i opowiadam się za obroną życia – zadeklarował prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla telewizji Fox News, którego fragmenty zostały wyemitowane w nocy z poniedziałku na wtorek.

Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News przypomniał, że w 2015 roku Polska nie zgodziła się na forsowany przez Niemcy przymusowy podział imigrantów, w tym uchodźców, ze względu na nierealność takiego projektu.

– Odpowiedzieliśmy bardzo jasno, że jeśli ktokolwiek chce przyjechać do Polski i szuka pomocy lub wparcia […] zaakceptujemy taką osobę i udzielimy jej pomocy. Nie zgodziliśmy się jednocześnie na przywożenie do Polski ludzi siłą – argumentował.

Jak dodał, Polska nie zgadza się na trzymanie tych ludzi w więzieniach. Jeśli nie chcą być w Polsce, zauważył, będą musieli z Polski wyjechać. – Nie zamierzamy nikogo zmuszać do pozostania. Nie będziemy nikogo przetrzymywać wbrew jego woli – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda w Fox News: Jestem chrześcijaninem, nie wstydzę się tego 

Prezydent charakteryzował w trakcie rozmowy z dziennikarzem Fox News Tuckerem Carlsonem swoje poglądy jako "raczej konserwatywne". – Tak naprawdę zawsze byłem na temat moich poglądów szczery. Jestem praktykującym chrześcijaninem, modlę się, nie wstydzę się tego w żaden sposób, a rodzina jest dla mnie bezcenna. Wspieram rodziny, mam poglądy pro-life i opowiadam się za obroną życia – zadeklarował.

Carlsonowi, który zaliczył Polskę do krajów dbających o swoje społeczeństwo i zachęcających do powiększania rodzin, wyjaśnił, że wsparcie oferowane rodzinom zarówno z jego perspektywy politycznej, jak też osobistej, ma kluczowe znaczenie. Zwrócił uwagę, że program 500 plus był jedną z jego obietnic wyborczych z 2015 roku i nazwał go "rewolucyjnym".

Według prezydenta nikt nie wyobraża sobie, żeby w Polsce mogło nie być programu 500 plus. – To była najlepsza rzecz, zdecydowanie najlepszy program socjalny, jaki udało nam się wprowadzić – akcentował Duda.

Wywiad z Andrzejem Dudą Fox News przeprowadziła w nowojorskiej siedzibie w ubiegły piątek, w czasie jego pobytu na 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ukazał się w poniedziałek w obszernych fragmentach w programie Tucker Carlson Tonigh, emitowanym między godz. 20 a 21 (2-3 polskiego czasu we wtorek). Show Carlsona ma, według Fox, największą oglądalność z wszystkich nadawanych przez amerykańskie telewizje kablowe.

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Dobrowolski