Zamknij

Dziennikarka TVP skazana na 5 lat więzienia przez reżim Łukaszenki

03.08.2022 15:48
Dziennikarka TVP skazana na Białorusi
fot. Iryna Slaunikowa/Facebook.com

Sąd w Homlu na Białorusi skazał w środę na pięć lat więzienia dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą. Uznał ją za winną "stworzenia formacji ekstremistycznej" i skazał na odsiadkę w kolonii karnej - poinformowała niezależna białoruska telewizja Biełsat.

Dziennikarka TVP Iryna Słaunikawa skazana przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Jej proces rozpoczął się 23 czerwca. "Do ogłoszenia wyroku wystarczyło pięć posiedzeń sądu" – poinformował Biełsat na swojej stronie internetowej.

- Mamy nadzieję, że nasze koleżanki (Słaunikawa i inna skazana białoruska dziennikarka, Kaciaryna Andrejewa, przyp.) nie odsiedzą w całości swoich wyroków. Nasz apel do wszystkich władz: europejskich i polskich, całego wolnego świata jest następujący: działajcie w sprawie uwolnienia dziennikarzy. Nie zapominajmy też o innych więźniach politycznych na Białorusi - wezwała podczas wtorkowej manifestacji w Warszawie dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Dziennikarka TVP skazana na Białorusi na 5 lat więzienia

Słaunikawa, białoruska dziennikarka i korespondentka TVP, przebywa w areszcie od października 2021 roku. Została uznana za więźniarkę sumienia, a jej proces - za motywowany politycznie. Rozprawa Słaunikawej toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarkę wraz z mężem zatrzymano w październiku ub. r. na lotnisku w Mińsku.

Najpierw skazano ich na kary aresztu za wykroczenia – rzekome "rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych", a następnie "drobne chuligaństwo". Po 45 dniach aresztu Łojkę wypuszczono. Słaunikawa usłyszała natomiast kolejne zarzuty, tym razem - karne. Początkowo była to "organizacja działań poważnie naruszających porządek publiczny", a następnie także "stworzenie formacji ekstremistycznej".

Słaunikawa jest z wykształcenia ekonomistką. W przeszłości współpracowała m.in. z BAŻ i telewizją Biełsat, a w chwili aresztowania była dziennikarką TVP. Za kratami na Białorusi przebywa obecnie 29 dziennikarzy i pracowników mediów - podaje BAŻ. Według organizacji praw człowieka Wiasna w kraju tym jest obecnie co najmniej 1253 więźniów politycznych.

RadioZET.pl/Belsat.eu

C