Zamknij

Elżbieta II zatwierdza brexit bez umowy. To koniec wizji Johnsona

09.09.2019 17:46
Królowa Elżbieta
fot. REX/Shutterstock/East News

Oddala się brexit bez umowy z UE. Królowa Elżbieta zatwierdziła ustawę blokującą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Upada tym samym koncepcja premiera Borisa Johnsona – brytyjski parlament odrzucił nawet jego wniosek o przedterminowe wybory.

Elżbieta II zatwierdziła dziś ustawę, mającą na celu zablokowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy – informuje PAP. Rzecznik Izby Lordów (odpowiednik polskiego Senatu, przyp.) Norman Fowler stwierdził, że ustawa tego samego dnia weszła w życie.

Taki rozwój sytuacji wymusza na premierze rządu, Borisie Johnsonie, przełożenie terminu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Sam zarzekał się, że musi to nastąpić do 31 października. „Prędzej wyzionę ducha” – mówił kilka dni temu dziennikarzom Johnson.

Zobacz także

Parlament na Wyspach ma czas na ustalenie umowy „rozwodowej” z UE do 19 października. Z racji, że królowa zatwierdziła ustawę blokującą bezumowny brexit, służby państwa przystąpią do prac nad kolejną umową.

Póki co porozumienie na linii Londyn-Bruksela było trzy razy odrzucane przez Izbę Gmin. Ustawa otwiera drogę do późniejszego brexitu, bo do 31 stycznia 2020 roku i z porozumieniem stron.

RadioZET.pl/PAP