Zamknij

Moskwa: Fundacja Nawalnego uznana za ekstremistyczną. To koniec jej działalności

09.06.2021 22:52
Fundacja Aleksieja Nawalnego uznana za ekstremistyczną
fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News, prawnicy Fundacji Nawalnego przed rozprawą w Moskwie

Założona przez Aleksieja Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją (FBK) została uznana w środę przez sąd w Moskwie za ekstremistyczną. Musi też zakończyć działalność - wynika z postanowienia, które wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Fundacja Aleksieja Nawalnego zajmowała się przez wiele lat piętnowaniem korupcji w politycznym życiu Rosji. Podobnie jak z jej twórcą, który odbywa 3,5-letni wyrok w łagrze po odwieszeniu mu kary, Kreml wydał na nią ostateczny wyrok.

Na Twitterze FBK ukazał się komentarz, w którym fundacja opozycjonisty wyjaśnia, że decyzja sądu uprawomocni się za 1-1,5 miesiąca, ale "działalność należy zakończyć natychmiast".

Moskwa: Fundacja Aleksieja Nawalnego uznana za ekstremistyczną. Dążyła do "kolorowej rewolucji"?

Postanowienie sądu dotyczy też sieci sztabów Nawalnego w regionach Rosji zakazując de facto działania ludziom skupionym wokół głównego opozycjonisty Putina. Współpracownicy Nawalnego ogłosili pod koniec kwietnia br., że sztaby zakończyły działalność.

Moskiewski Sąd Miejski - ten sam, który zdecydował o odwieszeniu kary Nawalnemu - uznał w środę, że struktury Fundacji Walki z Korupcją i sztaby Nawalnego zakładane w regionach Rosji są organizacjami ekstremistycznymi. O decyzji poinformowały służby prasowe sądu. O takowy wyrok wniosła pod koniec kwietnia prokuratura. Służby twierdziły, że współpracownicy aresztowanego opozycjonisty chcą stworzyć warunki do zmiany podstaw porządku konstytucyjnego, w tym wykorzystać scenariusz "kolorowej rewolucji".

RadioZET.pl/PAP