Zamknij

Geert Wilders znów szokuje. Polityk chce konkursu karykatur Mahometa

29.12.2019 10:51
geert wilders
fot. The Hague/ Screen

Skrajnie prawicowy holenderski polityk i parlamentarzysta Geert Wilders zapowiedział w sobotę zorganizowanie konkursu karykatur proroka Mahometa ponad rok po tym, jak zrezygnował z podobnego pomysłu po pogróżkach grożących mu śmiercią i licznych protestach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

56-letni Wilders, przywódca antyimigracyjnej, antysystemowej i antymuzułmańskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), zaprosił na Twitterze swoich sympatyków aby przysyłali mu rysunki satyryczne z osobą proroka.

Zobacz także

Konkurs nadesłanych prac zamierza zorganizować w gmachu parlamentu holenderskiego w Hadze, powołując się na wolność wypowiedzi.

Podobny konkurs zamierzał zorganizować w czerwcu 2018 r., ale zrezygnował po tym jak otrzymał liczne pogróżki grożące mu śmiercią.

Był też ostro atakowany przez społeczności muzułmańskie, na ulicach holenderskich miast doszło do zamieszek. W Pakistanie na wieść o zamiarach Wildersa odbyły się wielotysięczne demonstracje protestacyjne.

Zobacz także

W listopadzie ub. r. holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia Pakistańczyka, który miał przygotowywać zamach na Wildersa. Wcześniej opublikował na Facebooku wpis, w którym zadeklarował zamiar wysłania polityka "do piekła" i wezwał innych muzułmanów aby go poparli.

Zobacz także

Wkrótce po tym jak Wilders zrezygnował z organizacji konkursu, młody Afgańczyk zaatakował w Amsterdamie nożem dwóch turystów amerykańskich. W sądzie, który skazał go na 26 lat pozbawienia wolności, tłumaczył swój czyn chęcią "ochrony proroka Mahometa", powołując się przy tym na działalność Wildersa.

RadioZET.pl/ PAP