Zamknij

Kulisy zatrzymania statku Iranu w Europie. Wojna w Syrii w tle

11.07.2019 18:53
Kulisy zatrzymania statku Iranu w Europie. Wojna w Syrii w tle
fot. JORGE GUERRERO/AFP/East News

Gibraltar przejął przed tygodniem irański tankowiec Grace 1. Rzecznik tamtejszej policji dowodzi, że załoga płynęła z ropą do objętej wojną i sankcjami Unii Europejskiej Syrii. Iran protestuje i grozi akcją odwetową.

Policja Gibraltaru zatrzymała kapitana oraz pierwszego oficera irańskiego tankowca Grace 1 – donosi PAP, powołując się na komunikat rzecznika tamtejszej policji.

Zatrzymani mają być obywatelami Indii. Podejrzewa się ich o naruszenie europejskich sankcji wobec Syrii. Zostali przesłuchani, nie usłyszeli póki co zarzutów.

Śledztwo wciąż trwa, a Grace 1 nadal jest zatrzymany

policja gibraltarska

Zatrzymanie irańskiego tankowca służyło – jak twierdzi Gibraltar – udaremnieniu dostarczenia ładunku ropy do rafinerii w syryjskim mieście Banijas. Należy ona do spółki objętej sankcjami UE na Syrię. Tankowiec zostanie w Gibraltarze co najmniej dwa tygodnie – orzekł tamtejszy Sąd Najwyższy.

Iran domaga się uwolnienie załogi. „Nie płynął do Syrii”

Teheran nie godzi się z zatrzymaniem irańskiego okrętu. Władze tego kraju twierdzą, że doszło do tego wbrew prawu. Chcą uwolnienie załogi i okrętu. Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa „tworzy niebezpieczny precedens”. Pojawiła się też groźba odwetu.

Zobacz także

Spór dotyczy też miejsca zatrzymania. Gibraltar twierdzi, że doszło do niego na brytyjskich wodach terytorialnych, Iran – że na międzynarodowych.

RadioZET.pl/PAP