Zamknij

Uchodźcy pod ostrzałem. Twarde reakcje pograniczników Grecji i Turcji

04.03.2020 18:49
Uchodźcy Turcja
fot. East News

Komplikuje się sytuacja uchodźców na pograniczu Turcji i Grecji. Pogranicznicy i służby obu państw używają broni. Unijna wspólnota broni na forum międzynarodowym Grecji, z kolei Turcy zarzucają greckim pogranicznikom strzelanie i zabijanie uchodźców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do  grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Eskalacja napięcia między Grecją i Turcją nastąpiła po tym, jak Turcy wysłali dziesiątki tysięcy uchodźców, głównie z Syrii, na pogranicze z Grecją. Ankara dała im wolną rękę i czas na przedostanie się do Europy. Stawką ma być uznanie przez Europę militarnej interwencji Turków w Ildibie, prowincji Syrii.

Zobacz także

Drogą lądową i morską granice z UE chce przekroczyć dziesiątki tysięcy uchodźców. Są już ofiary śmiertelne, to m. in. dziecko, które utonęło w drodze na wyspę Lesbos, czy jeden z uchodźców, który zginął wskutek starć z grecką strażą graniczną.

Minister spraw zagranicznych Turcji oskarżył dziś Grecję, bez okazania dowodów, o zabicie trzech uchodźców przez greckich żołnierzy. Grecy odsyłają uchodźców, którzy przedarli się przez graniczny kordon. Twarde stanowisko w tej sprawie przedstawił premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis  

Turcja, w pełni naruszając oświadczenie UE w sprawie Turcji, systematycznie zachęcała dziesiątki tysięcy uchodźców i migrantów i pomagała im w nielegalnym wjeździe do Grecji. Nie powiodło się to, nadal będziemy realizować naszą strategię

- przekazał na Twitterze premier Grecji.

W sieci zaczęły krążyć natomiast nagrania, na których widać strzały, ale ze strony tureckiej. Serwis megatv.com ukazuje, jak tureccy pogranicznicy „poganiają” uchodźców strzałami z granatów dymnych i gazem łzawiącym. Użyli w tym celu również wyrzutni.

Sytuacja uchodźców staje się beznadziejna. Wiele wskazuje, że tysiące niewinnych ludzi stało się już zakładnikami sytuacji. W przeważającej mierze ze strony działań tureckich. 

EN_01418030_1348
fot. AP/Associated Press/East News

RadioZET.pl/megatv.com/Twitter

C