Alabama drastycznie zaostrza prawo aborcyjne

16.05.2019 09:46
Alabama drastycznie zaostrza prawo aborcyjne
fot. PAP/EPA

Republikańska gubernator stanu Alabama Kay Ivey podpisała w środę ustawę drastycznie ograniczającą prawo do aborcji, dzień wcześniej uchwaloną przez stanowy Senat. Ustawę zamierzają zaskarżyć do sądu organizacje zwolenników aborcji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa zabrania przerywania ciąży praktycznie we wszystkich przypadkach z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Dla wielu zwolenników tej ustawy jest ona mocnym świadectwem głębokiego przekonania mieszkańców stanu, że każde życie jest cenne i że każde życie jest świętym darem od Boga.

Gubernator Alabamy Kay Ivey

Demokraci i zwolennicy szerokiego prawa do aborcji krytykują ustawę jako policzek wymierzony kobietom, w tym kobietom – wyborcom. Republikanie w większości popierają ustawę.

Ustawa całkowicie pomija kobiety oraz wartość kobiet i ich głosów. Jeszcze raz pozbawiliśmy kobiety głosu w bardzo dla nich osobistej sprawie.

Linda Coleman-Madison, Partia Demokratyczna

Organizacje skupiające zwolenników prawa do aborcji zapowiedziały już zaskarżenie ustawy do sądu, który, jak się przypuszcza, ją unieważni. Inicjatorzy ograniczenia możliwości przerywania ciąży liczą, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego USA, gdzie wykorzystując korzystny dla konserwatystów układ sił po objęciu w nim miejsc przez dwóch nominatów prezydenta Donalda Trumpa, doprowadzą do obalenia orzeczenia w sprawie Roe kontra Wade z 1973 roku. Orzeczenie to doprowadziło do legalizacji aborcji w całych Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także

Zwolennicy ograniczenia aborcji podjęli inicjatywy ustawodawcze także w innych stanach. Tylko w tym roku takie projekty trafiły do stanowych legislatur w 16 spośród 50 amerykańskich stanów. W Georgii, Kentucky, Missisipi i Ohio zakazano aborcji w sytuacjach, gdy odczuwalny jest puls serca dziecka. W Kentucky nowe przepisy zostały zablokowane przez sąd.

RadioZET.pl/PAP