Zamknij

Gronkiewicz-Waltz obejmie stanowisko przy KE. Zajmie się m.in. zmianami klimatu

05.07.2019 11:10
Gronkiewicz-Waltz
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została liderem jednej z pięciu unijnych misji naukowych przy Komisji Europejskiej, które w ramach przyszłego programu Horyzont Europa mają się zajmować takimi wyzwaniami jak rak, zmiany klimatyczne czy miasta neutralne dla klimatu.

Poza Polką liderami misji zostali też: była unijna komisarz ds. działań klimatycznych Connie Hedegaard, laureat nagrody Nobla z medycyny prof. Harald zur Hausen, były komisarz ds. handlu i dyrektor generalny WTO Pascal Lamy i były minister rolnictwa Holandii Cees Veerman.

Gronkiewicz-Waltz z nowym stanowiskiem

Była prezydent Warszawy ma przewodniczyć misji zajmującej się neutralnymi dla klimatu i inteligentnymi miastami; inne misje to m.in. oczyszczenie oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych czy walka z rakiem. W czwartek inicjatywa pięciu misji została oficjalnie zainaugurowana na nieformalnej Radzie ds. badań w Helsinkach.

– Jestem poruszony, widząc mobilizację tak znanych osób, które pomogą nam rozwiązać największe wyzwania naszego pokolenia poprzez misje badawcze i innowacyjne – oświadczył cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas. Misje są jedną z głównych nowości kolejnego unijnego programu na rzecz badań i innowacji „Horyzont Europa” o wartości 100 mld euro.

B. prezydent Warszawy komentuje

Hanna Gronkiewicz-Waltz skomentowała już decyzję o powierzeniu jej tego odpowiedzialnego stanowiska. „Jak się później dowiedziałam, największe znaczenie przy wyborze mojej kandydatury miało to, że przez wiele lat rządziłam dużym miastem. Takiego kogoś poszukiwano. To duże wyzwanie, ale bardzo się cieszę, że będę mogła uczestniczyć w pracach komisji. Mam nadzieję, że sprawdzę się na tym stanowisku, zwłaszcza że mam duże doświadczenie w tej dziedzinie i dobrze się w niej czuję” – powiedziała w rozmowie z Onetem.

Zobacz także

– Generalnie mamy być ciałem doradczym i będziemy prowadzić badania przede wszystkim w zakresie ograniczenia emisji CO2 w smart cities. Chodzi o wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań np. w komunikacji miejskiej czy pozyskiwaniu energii. Wyniki badań pomogą w opracowaniu rozwiązań korzystnych dla naszego klimatu w europejskich miastach – dodała Gronkiewicz-Waltz, która rządziła stolicą Polski w latach 2006-18. 

Komisja Europejska walczy ze zmianami klimatu

Mają się koncentrować na ważnych wyzwaniach społecznych, takich jak rak czy zmiany klimatu. Poprzez działania dotyczące badań i innowacji mają przybliżać obywatelom, jak UE może dokonać rzeczywistej zmiany w ich życiu i w całym społeczeństwie. Mają też wzmacniać wpływ finansowanych przez UE badań i innowacji, mobilizując inwestycje i wysiłki w całej UE wokół mierzalnych i określonych w czasie celów dotyczących kwestii, które wpływają na codzienne życie obywateli.

Zobacz także

Pięć obszarów misji zostało wskazanych podczas negocjacji programu „Horyzont Europa”. Aby zawęzić pięć szerokich obszarów misji, Komisja wyznacza zarząd misji dla każdego obszaru. Do końca 2019 r. zarządy misji mają zidentyfikować pierwsze możliwe konkretne działania, cele i harmonogram. Rady będą dyskutować z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich podczas pierwszych Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24–26 września.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl