Zamknij

Od przyszłego roku polecimy do...Niderlandów. Holandia zmienia nazwę

07.10.2019 15:53
Holandia
fot. Amsterdam/Wikimedia.Commons

Holenderski rząd przegłosował specjalną uchwałę, na mocy której od przyszłego roku Holandia zmieni na arenie międzynarodowej nazwę na Niderlandy. Poprzednia bowiem, zdaniem polityków, nie kojarzyła się zbyt dobrze. 

Jak informuje portal next.gazeta.pl, już od 2020 roku w dyskursie globalnym, m.in. podczas międzynarodowych imprez sportowych bądź kulturalnych (np. igrzyska olimpijskie bądź Eurowizja), obowiązywać ma już nazwa Niderlandy.

Zobacz także

- Chcemy, aby Holandia była postrzegana jako otwarty kraj, który nie wyklucza. Modernizujemy swoje podejście. Ważne jest, że porozumienie w strawie oficjalnej identyfikacji przyjęły stronnictwa obecne w parlamencie, rząd, Holenderska Rada Turystyki, Konfederacja Holenderskiego Przemysłu i Pracodawców oraz przedstawiciele sektora prywatnego - komunikat o takiej treści wydało holenderskie MSZ (cytat za: next.gazeta.pl). 

Serwis podaje, że rządzący zdecydowali się taką zmianę z uwagi na konotacje, jakie wywołuje wśród obcokrajowców nazwa "Holandia", mająca kojarzyć się przede wszystkim z dzielnicą "czerwonych latarni" w Amsterdamie oraz liberalnym podejściem do narkotyków. 

Zobacz także

Kolejnym powodem jest fakt, iż genezą nazwy "Holandia" są nazwy 2 z 12  prowincji tworzących to państwo: Holandii Północnej i Holandii Południowej, w których znajdują się dwa największe holenderskie miasta - Amsterdam i Rotterdam. Uznano bowiem, że zaledwie dwie prowincje - pomimo ogromnego znaczenia politycznego, gospodarczego i kulturowego - nie mogą być reprezentatywne dla całego państwa. 

RadioZET.pl/next.gazeta.pl