Zamknij

Izba Reprezentantów za oskarżeniem Donalda Trumpa. Przegłosowano wniosek

13.01.2021 22:31
Impeachment Donalda Trumpa
fot. PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę wieczorem czasu polskiego wniosek o impeachment Donalda Trumpa. Uzasadnieniem do postawienia prezydenta USA w stan oskarżenia było „podżeganie do powstania”.

Impeachment Donalda Trumpa. W środę wieczorem czasu polskiego Izba Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu) przegłosowała wniosek o postawienie prezydenta w stan impeachmentu.

Wniosek poparło ostatecznie 232 parlamentarzystów, głównie demokratów (219). Przeciwnych było 197 głosujących. Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Spór dotyczy tego, czy i jaką odpowiedzialność za szturm i przemoc na Kapitolu ponosi Trump oraz czy wzywał do niego swoich sympatyków w przemówieniu sprzed Białego Domu, tuż przed atakiem.

Donald Trump i impeachment po raz drugi. Historyczny ewenement

Donald Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów. Poprzednio stało się to w grudniu 2019 roku, w związku z tzw. aferą ukraińską. Po przegłosowaniu wniosku o impeachment sprawa trafia do Senatu USA.

W 2020 r. Senat z większością republikańską uniewinnił prezydenta. W tym roku proces w izbie wyższej parlamentu ze względu m.in. na obwarowania proceduralne prawdopodobnie nie rozpocznie się przed 20 stycznia i zaprzysiężeniem Demokraty Joe Bidena na 46. prezydenta USA.

Debata poprzedzająca głosowanie odbywała się przy wyjątkowych środkach ostrożności. Kongresu USA pilnowały oddziały Gwardii Narodowej, a setki żołnierzy przebywało wewnątrz gmachu. 

RadioZET.pl