Zamknij

Impeachment Donalda Trumpa. Izba Reprezentantów zadecyduje

13.01.2021 22:01
Impeachment Donalda Trumpa. Izba Reprezentantów zadecyduje
fot. PAP

Przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział, że prezydent USA Donald Trump ponosi odpowiedzialność za szturm na Kapitol. Uznał jednak, że głosowanie za jego impeachmentem byłoby błędem. Sam Trump zaapelował do zwolenników, by unikali przemocy, zwłaszcza w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Joe Bidena. W Izbie Reprezentantów trwa debata nad postawieniem Trumpa w stan impeachmentu.

Prezydent Donald Trump ponosi odpowiedzialność za środowy atak awanturników na Kongres. Powinien był ich natychmiast potępić, gdy widział, co się dzieje" - oświadczył McCarthy w trakcie debaty nad impeachmentem przywódcy USA w Izbie Reprezentantów.

Z uwagi na przewagę demokratów w izbie niższej amerykańskiego parlamentu jest niemal pewne, że wniosek o impeachment Trumpa zostanie przegłosowany. Inicjatywę ma popierać część republikanów. Same obrady przebiegają w spokojnej atmosferze.

Republikanie uznają winę Trumpa. Ale większość z nich nie chce impeachmentu

Lider republikanów zaznaczył jednak, że postawienie Trumpa w stan oskarżenia doprowadziłby do dalszych podziałów w amerykańskim społeczeństwie. "Uważam, że postawienie prezydenta w stan oskarżenia w tak krótkim czasie byłoby błędem. Nie zostało zakończone żadne śledztwo. Nie odbyły się żadne przesłuchania" - powiedział.

Zupełnie inaczej sprawę widzi spikerka izby, Nancy Pelosi. "Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych wzniecił to powstanie, ten zbrojny bunt przeciwko naszemu wspólnemu krajowi, musi odejść" - oceniła. Oskarżyła też Trumpa o wielokrotne kłamanie na temat wyniku wyborów. W jej ocenie stanowi on zagrożenie dla USA. 

Sam Trump wydał w środę oświadczenie, w którym zaapelował do swoich zwolenników o unikanie przemocy i łamania prawa. „W świetle doniesień o kolejnych demonstracjach wzywam, aby nie było przemocy, łamania prawa ani żadnego wandalizmu” - zaapelował Trump.

RadioZET.pl/PAP