Zamknij

Impeachment Donalda Trumpa. Senat: „Nie jest winny nadużycia władzy”

05.02.2020 22:31
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Amerykański Senat odrzucił w środę dwa artykuły impeachmentu Donalda Trumpa, w których zarzucano mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Prezydent został uniewinniony i zachowa swój urząd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Demokratom zabrakło 19 głosów, by odsunąć Trumpa od władzy. Jedynie 48 senatorów uznało, że prezydent jest winny nadużycia władzy. O jeden mniej zagłosował za usunięciem Trumpa z urzędu z powodu utrudniania przez niego pracy Kongresu.

Do usunięcia prezydenta z urzędu potrzebna była większość dwóch trzecich głosów w Senacie (co najmniej 67). W związku z tym, że w izbie tej przewagę mają Republikanie głosowania uznawało się za formalność.

Wraz ze środową decyzją Senatu skończyła się trwająca w USA od miesięcy procedura impeachmentu Trumpa. Jej podstawą było postępowanie prezydenta w tzw. aferze ukraińskiej.

Impeachment Donalda Trumpa

Donald Trump był  trzecim prezydentem w dziejach USA, o którego dalszym pozostaniu na stanowisku decydowała izba wyższa parlamentu. Pierwszym prezydentem oskarżonym przez Kongres o wykroczenia uzasadniające odsunięcie od władzy był Andrew Johnson w XIX wieku. 

25 lat później Senat uniewinnił prezydenta Billa Clintona. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uznała, że nie jest on winien krzywoprzysięstwa i utrudniania śledztwa i w związku z tym nie należy usuwać go z urzędu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP