Zamknij

Ewakuacja ambasady USA w Bagdadzie. Demonstranci podpalili budynek

31.12.2019 11:15
bagdad
fot. Twitter/ Screen

Ambasador USA i inni pracownicy placówki zostali ewakuowani w związku z protestem odbywającym się przed budynkiem - informuje Reuters, powołując się na źródła w irackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak podaje agencja AP, demonstranci wyłamali boczną bramę ambasady i wdarli się na teren placówki. Zatrzymali się ok. 200 metrów od głównego budynku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jedno ze źródeł agencji Reuters podaje, że w środku zostało kilku pracowników ochrony ambasady.

Zobacz także

Na teren ambasady wtargnęło kilkudziesięciu manifestantów. Jak podaje AP, na dachu budynku widać było sześciu amerykańskich żołnierzy z bronią wycelowaną w demonstrantów.

Irackie siły bezpieczeństwa użyły przeciw protestującym zebranym przed placówką gazu łzawiącego. Nie jest jasne, czy ktoś odniósł obrażenia.

Na miejsce przyjechało siedem pojazdów opancerzonych z ok. 30 żołnierzami irackimi.

Zobacz także

Protesty związane są z przeprowadzonymi przez USA nalotami na związane z Kataib Hezbollah cele w Iraku i w Syrii. USA uważają, że Kataib Hezbollah stoi między innymi za piątkowym atakiem rakietowym na bazę wojskową w pobliżu miasta Kirkuk na północy Iraku. Zginął w nim cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, a sześć osób zostało rannych.

RadioZET.pl/PAP