Zamknij

Władze Iranu o nowych sankcjach USA: Zamykają dyplomację

25.06.2019 09:16
Władze Iranu o nowych sankcjach USA: Zamykają dyplomację
fot. PAP

Władze Iranu odniosły się do nowego „pakietu” sankcji nałożonych na ten kraj przez Stany Zjednoczone. Tamtejsze MSZ nie ma wątpliwości – decyzja prezydenta Donalda Trumpa „zamyka ścieżkę dyplomacji”.

Donald Trump ogłosił wczoraj nowe sankcje, które mają uderzyć w gospodarkę Iranu. Obostrzenia dotyczą najważniejszych przywódców duchowo-politycznych państwa, na czele z pierwszym ajatollahem, Alem Chameineiem. Celem sankcji jest osłabienie gospodarki Iranu, bazującej na eksporcie ropy naftowej.

Zobacz także

Władze tego państwa z zysków z handlu ropą chcą sfinansować budowę własnej bomby jądrowej. Trump osobiście przekonywał, że nie dopuści do takiego scenariusza.

Do nowych sankcji ze strony USA odniosło się w lakonicznym komunikacie irańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wszystko wskazuje, że o jakimkolwiek porozumieniu na linii Waszyngton-Teheran można zapomnieć.

Decyzja USA o nałożeniu sankcji na najwyższego duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneia i innych przedstawicieli władz tego kraju trwale zamyka „ścieżkę dyplomacji” między Waszyngtonem i Teheranem.

oświadczenie irańskiego MSZ

Polska zaapelowała w pokojowe rozwiązanie w obliczu eskalacji napięcia między Iranem a USA. Na stronie polskiego MSZ czytamy, że resort odradza wszelkie podróże do tego państwa, zwłaszcza na pogranicze z Afganistanem, Pakistanem i Irakiem.

RadioZET.pl