Zamknij

Iran przeprasza Ukrainę za zestrzelenie samolotu. Zełenski: Winni będą ukarani

11.01.2020 21:30
Wołodymyr Zełenski Hasan Rowhani
fot. ASSOCIATED PRESS/East News PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przeprosił dziś telefonicznie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za zestrzelenie przez Gwardię Rewolucyjną samolotu Boeing z 176 osobami na pokładzie. Zełenski domaga się ukarania winnych tragedii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Iran przyznał się dziś do „omyłkowego” zestrzelenia pasażerskiego Boeinga ukraińskich linii lotniczych. Maszyna została trafiona pociskiem tuż po wylocie z lotniska w Teheranie. Dowódca sił powietrznych Iranu przyjął winę na siebie, zaznaczył, że jego podkomendni pomylili samolot pasażerki z wojskowym.

Zobacz także

Po przyznaniu się do winy przeprosiny i kondolencje rodzinom ofiar przekazał Zełenskiemu prezydent Iranu.

Hasan Rowhani złożył kondolencje narodowi ukraińskiemu i rodzinom ofiar zestrzelenia samolotu rejsu PS752 Ukrainian International Airlines. Poprosił o przebaczenie w związku z tragedią, która zabrała życie 176 osób. Przywódca Islamskiej Republiki Iranu w pełni uznaje, że do tragedii doszło przez pomyłkowe działania woskowych tego kraju

służby prasowe prezydenta Ukrainy

Irańczycy przekazali prezydentowi Ukrainy, że winni zestrzelenia zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Na miejscu katastrofy pracują już ukraińscy śledczy.

Zobacz także

Zełenski: wszyscy winni katastrofy samolotu w Iranie będą ukarani

Prezydent Ukrainy przyjmuje kondolencje w imieniu rodzin ofiar z całego świata. Zełenski oświadczył dziś, że domaga się ukarania winnych i uzyskania odszkodowań ze strony irańskiej.

Wszyscy winni katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego, który został zestrzelony w Iranie, będą ukarani

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w orędziu do narodu

Dodał, że rodziny ofiar katastrofy otrzymają wsparcie finansowe ze środków rządowych.

- Państwo będzie także pomagało w uzyskaniu odszkodowań od przewoźnika, firm ubezpieczeniowych oraz ze strony Islamskiej Republiki Iranu – dodał prezydent Wołodymir Zełenski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP