Zamknij

Izrael i USA ostro o Iranie: Musimy przeciwstawić się antysemickiemu reżimowi

23.01.2020 15:28
Benjamin Netanjahu
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL

Premier Izraela wykorzystał Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie do podkreślenia awersji w kierunku Iranu. „Jest głównym promotorem antysemityzmu” – mówił Benjamin Netanjahu. Jego retorykę przejął chwilę później wiceprezydent USA Mike Pence.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Jerozolimie trwa Światowe Forum Holokaustu. Biorą w nim udział prezydenci, ich zastępcy lub szefowie rządów wielu państw. Udziału już wcześniej nie potwierdził prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość stała się okazją nie tylko do refleksji nad piekłem Holokaustu. Były momenty w których przewagę miała bieżąca geopolityka. W Jerozolimie wybrzmiało napięcie w relacjach między Izraelem a Iranem. Premier Benjamin Netanjahu przyznał wprost:

Zobacz także

Martwi mnie, że jeszcze nie widzimy jednolitego i zdecydowanego stanowiska przeciwko najbardziej antysemickiemu reżimowi na świecie. Reżimowi, który otwarcie dąży do stworzenia broni nuklearnej i unicestwienia jedynego państwa żydowskiego

– powiedział Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Jednocześnie Netanjahu dziękował wiceprezydentowi USA Mike’owi Pence’owi za „przeciwstawienie się tyranom z Teheranu”. Zastępca Donalda Trumpa kontynuował narrację premiera Izraela.

Musimy zdecydowanie przeciwstawić się Iranowi, państwu, które jest głównym promotorem antysemityzmu. Musimy zdecydowanie przeciwstawić się jedynemu rządowi na świecie, który zaprzecza, że Holokaust się wydarzył i uczynił z tego swoją politykę państwową, a także grozi, że usunie Izrael z mapy świata

- mówił Mike Pence, wiceprezydent USA

RadioZET.pl/PAP