Zamknij
Chirac pogrzeb
  • mid-epa07881913
  • mid-epa07881760
  • mid-epa07882078
  • 13 Zobacz
fot. PAP/EPA

Uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca rozpoczęły się w poniedziałek w południe w paryskim kościele św. Sulpicjusza. W pogrzebie wzięło udział 2 tys. gości, w tym zagraniczni przywódcy i członkowie rodów królewskich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kondukt żałobny w asyście honorowej z owiniętą we francuską flagę trumną zmarłego w czwartek w wieku 86 lat prezydenta dotarł do kościoła w południe. Równocześnie rozdzwoniły się dzwony.

Do świątyni trumnę wnieśli członkowie dawnej ochrony Chiraca, czemu towarzyszyły dźwięki Requiem Gabriela Faure. Mszę odprawia arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

Zobacz także

W uroczystościach żałobnych wzięli udział m.in. prezydenci Rosji i Włoch, Władimir Putin i Sergio Mattarella. Ze względów zdrowotnych mimo zapowiedzi nie przybył do Paryża przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W kościele św. Sulpicjusza obecni są za to byli prezydenci Francji: Nicolas Sarkozy z małżonką Carlą Bruni, Francois Hollande i Valery Giscard d'Estaing z małżonką Anemone. W pierwszym rzędzie stoją przedstawiciele rodziny - córka prezydenta Claude Chirac oraz jego jedyny wnuk Martin Chirac. Małżonka zmarłego przywódcy Bernadette nie bierze udziału w uroczystościach ze względów zdrowotnych.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od porannej ceremonii, w której udział wzięła tylko rodzina zmarłego. Następnie na dziedzińcu kompleksu Les Invalides Chiracowi zostały oddane honory wojskowe w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Nie żyje Jacques Chirac. Żałoba narodowa we Francji

W niedzielę Chiraca żegnali Francuzi. Trumna z ciałem zmarłego wystawiona była na dziedzińcu kompleksu Les Invalides przy wejściu do katedry Świętego Ludwika w Paryżu. Od czwartku do księgi kondolencyjnej w Pałacu Elizejskim wpisało się blisko 5 tys. osób.

O godz. 15 w poniedziałek szkoły i urzędy mają uczcić pamięć Chiraca minutą ciszy.

Zobacz także

Były prezydent spocznie na cmentarzu Montparnasse w grobowcu, gdzie jest pochowana jego najstarsza córka Laurence, zmarła w 2016 roku.

Jacques Chirac zmarł w czwartek rano w wieku 86 lat. Najwyższy urząd w państwie sprawował przez dwie kadencje, w latach 1995-2007. Poza dwiema kadencjami prezydenta dwukrotnie sprawował też urząd premiera w latach 1974-1976 i 1986-1988, a w latach 1977-1995 był merem Paryża.

RadioZET.pl/PAP