Zamknij

Komisja ds. rolnictwa nie przepuszcza Wojciechowskiego. "Słaby występ"

01.10.2019 20:02
Komisja ds. rolnictwa nie przepuszcza Wojciechowskiego. "Słaby występ"
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie dostał we wtorek zielonego światła od koordynatorów komisji rolnictwa, która zakończyłaby procedurę jego przesłuchania. Europosłowie żądają, by odpowiedział na dodatkowe pytania - przekazały źródła Polskiej Agencji Prasowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Już w trakcie wysłuchania część europosłów zadających pytanie nie było zadowolonych ze zbyt ogólnych odpowiedzi, czy to wygłaszanych przed komisją, czy przesłanych wcześniej na piśmie. To zdecydowało o braku poparcia na tym etapie.

Zobacz także

Według informacji źródła Polskiej Agencji Prasowej, zza zamkniętych drzwi koordynatorzy i szef komisji rolnictwa zdecydowali, że Polak ma odpowiedzieć pisemnie na sześć dodatkowych pytań - jedno na grupę (poza EKR). Później we wtorek za tydzień koordynatorzy znowu będą decydować, czy dać mu zielone światło, czy nie.

"Słaby występ"

Socjaliści i Demokraci wyrazili rozczarowanie "słabym występem" Polaka podczas przesłuchania. Jednak, jak napisali w komunikacie, grupa postanowiła dać mu drugą szansę.

Zobacz także

- Oczekiwaliśmy dziś znacznie bardziej szczegółowych i ambitnych odpowiedzi od pana Wojciechowskiego. Ryzyko renacjonalizacji we wniosku w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej jest dla nas kluczowe, a pan Wojciechowski nie przedstawił żadnej jasnej strategii przeciwko temu - oświadczył Paolo de Castro, koordynator frakcji socjaldemokratów w komisji rolnictwa.

Jak dodał, zarówno pisemnym, jak i ustnym odpowiedziom nadal brakuje "ambicji". - Nasi rolnicy muszą planować długoterminowo, niezależnie od regionu lub sektora, w którym pracują. Nie mamy jasnej wizji w efekcie dzisiejszego przesłuchania, więc potrzebujemy znacznie więcej, zanim będziemy mogli rozważyć zatwierdzenie kandydata - wskazał.

"Niektóre odpowiedzi były naprawdę dziwne"

Opinie o nienajlepszym przebiegu przesłuchania wyraził również koordynator Europejskiej Partii Ludowej w komisji rolnictwa Herbert Dorfmann. - Wystąpienie desygnowanego na komisarza pana Wojciechowskiego było bardzo słabe - oświadczył. - Nie udzielił konkretnych odpowiedzi na wiele pytań, a niektóre odpowiedzi były naprawdę dziwne – dodał.

Zobacz także

Po każdym wysłuchaniu przewodniczący danej komisji oraz przedstawiciele grup politycznych (koordynatorzy) spotkają się, by ocenić kandydata. Do otrzymania pozytywnej oceny nominowanego potrzebne jest poparcie koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków komisji. Jeżeli nie ma tej większości, kandydat może być poproszony pisemnie o dodatkowe informacje. W takim przypadku możliwe jest też zorganizowanie kolejnego wysłuchania. Jeśli po nim komisja nie będzie zadowolona, wówczas może dojść do negatywnej rekomendacji, co w praktyce oznaczałoby prośbę o wymianę kandydata.

Zobacz także

Według źródła PAP za wcześnie, by mówić o dodatkowym wysłuchaniu, ale jeśli taka zapadnie decyzja, mogłoby się ono odbyć 14 lub 15 października.

W oparciu o rekomendacje komisji parlamentarnych Konferencja Przewodniczących podejmie 17 października decyzję, czy PE ma wystarczające informacje, pozwalające na zamknięcie procesu wysłuchań. W przypadku podjęcia takiej decyzji 23 października na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru Komisji jako całości.

 

RadioZET.pl/PAP