Zamknij

Wojciechowski z pozytywną opinią komisji prawnej PE. Dwie osoby mają problem

26.09.2019 13:54
Janusz Wojciechowski
fot. You Tube screen

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego dała w czwartek zielone światło dla przesłuchania polskiego kandydata na unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, uznając, że w jego przypadku nie ma mowy o konflikcie interesów - poinformowały źródła w PE. Wcześniej komisja prawna zdecydowała zablokować dwoje kandydatów na komisarzy: Rumunkę Rovanę Plumb oraz Węgra Laszlo Trocsanyiego.

W środę komisja prawna zdecydowała, że zaprosi na swoje posiedzenie tych dwoje z powodu niewyjaśnionych kwestii dotyczących deklaracji finansowych, a także zażądała dodatkowych wyjaśnień od Polaka. W przypadku Wojciechowskiego chodziło o sprawę mieszkania w Brukseli, które początkowego nie zostało wpisane do jego oświadczenia majątkowego.

Zobacz także

Pozytywna opinia komisji prawnej PE na temat braku konfliktu interesów danego kandydata na komisarza UE jest warunkiem niezbędnym do przystąpienia do jego wysłuchania.Wcześniej komisja prawna zdecydowała zablokować dwoje kandydatów na komisarzy: Rumunkę Rovanę Plumb oraz Węgra Laszlo Trocsanyiego, byłego ministra sprawiedliwości tego kraju. 

Zobacz także

W obu przypadkach decyzja komisji - która uznała, że zarówno w odniesieniu do Rumunki, jak i do Węgra zachodzi konflikt interesów - może zakończyć się koniecznością zmiany proponowanych kandydatów przez stolice. Pozytywna opinia komisji prawnej na temat braku konfliktu interesów danego kandydata na komisarza jest warunkiem niezbędnym do przystąpienia do jego wysłuchania przez komisję sektorową.

Zobacz także

To bezprecedensowa sytuacja, do tej pory bowiem nie zdarzyło się, by któryś z kandydatów na komisarzy nie przeszedł etapu formalnego sprawdzania konfliktu interesów. 

RadioZET.pl/PAP