Zamknij

Jerzy Buzek europosłem roku 2020. "Jestem zaszczycony"

02.12.2020 16:07
Jerzy Buzek
fot. Michał Dubiel/REPORTER

Jerzy Buzek został uznany europosłem roku 2020 w plebiscycie branżowego "The Parliament Magazine". Byłego premiera i przewodniczącego Europarlamentu wyróżniono za "wybitnie osiągnięcia" w działalności europarlamentarnej. 

Plebiscyt branżowego periodyku "The Parliament Magazine" zorganizowano już po raz 16. Tym razem - co oczywiste - z uwagi na pandemię koronawirusa zrezygnowano z gali, a zwycięzców ogłoszono online. Wręczono nagrody w kategoriach takich, jak "najlepszy debiut", najlepszy asystent" oraz w obszarach działalności deputowanych, takich jak "środowisko", "zdrowie", "energetyka" czy "ekonomia".

Zobacz także

W ponadbranżowej kategorii "nadzwyczajne osiągnięcia" (czyli de facto kategorii "europosła roku") zwyciężył Jerzy Buzek. Doceniono go za wybitną działalność europarlamentarną. - Jestem naprawdę zaszczycony, otrzymując nagrodę za wybitne osiągnięcie od magazynu Parliament. Cieszę się, że ostatecznie tej Izbie zawsze udawało się wygrać, nie wojnę, ale pokój i lepszy dobrobyt Europejczyków - powiedział, cytowany przez unijne czasopismo. 

"Radość, wzruszenie i ogromne zobowiązanie do dalszej pracy. Dziękuję "The Parliament Magazine", dziękuję koleżankom i kolegom z Parlamentu Europejskiego, dziękuję mojemu fantastycznemu zespołowi" - napisał z kolei na Twitterze. 

Jak przypomina Gazeta.pl, to już trzecia nagroda, którą Buzek otrzymał w ramach tego plebiscytu. Poprzednie dwie dotyczyły jednak konkretnych kategorii -  "badania naukowe i technologia" w 2006 (za pracę nad 7. Programem Ramowym Badań i Innowacji UE) i "energia" w 2013 (za "działania na rzecz stworzenia wspólnej polityki energetycznej"). 

Jerzy Buzek jest z wykształcenia chemikiem, profesorem nauk chemicznych. W latach 1997-2001 był premierem Polski. Od 2014 roku jest deputowany do Parlamentu Europejskiego, którego przewodniczącym był w latach 2009-12.

RadioZET.pl/Twitter/Gazeta.pl/theparliamentmagazine.eu