Zamknij

Jest decyzja w sprawie wizyty Franciszka w Kijowie. "Ukraina czekała na papieża"

PAP
06.08.2022 19:49

Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu - ogłosił w sobotę na Twitterze ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po audiencji w Watykanie. Jego spotkanie z papieżem poświęcone było planom papieskiej podróży do Kijowa.

Papież Franciszek i Andrij Jurasz
fot. HANDOUT/AFP/East News

Watykan wobec wojny w Ukrainie do tej pory utrzymywał stanowisko niepotępiające wprost Rosji, za co była krytykowana hierarchia Kościoła katolickiego. Papież Franciszek od miesięcy wyrażał chęć wizyty w Kijowie. Ten temat został poruszony podczas sobotniego spotkania biskupa Rzymu z ukraińskim ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej.

Ambasador Jurasz napisał po audiencji u Franciszka, że usłyszał od niego: "Jestem bardzo blisko Ukrainy i chcę wyrazić tę bliskość przez moją wizytę". Dyplomata dodał: "Przez wiele lat, a zwłaszcza od początku wojny Ukraina czekała na papieża i będę szczęśliwy, witając go przed jego podróżą do Kazachstanu". Jurasz nie podał żadnych innych szczegółów.

Papież planuje wizytę w Kijowie

Wizytę Franciszka w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie Watykan zapowiedział na 13-15 września, a okazją do niej jest zorganizowany tam zjazd przywódców religijnych ze świata. Papież spotka się tam prawdopodobnie z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Papież podczas lotu z Rzymu do Kanady pytany przez PAP o szanse wizyty w Kijowie, odparł, że ma na nią nadzieję. Przyznał zarazem, że jest to "skomplikowane".

RadioZET.pl/PAP