Zamknij

Joe Biden ma kłopoty. Ten sondaż jest wyjątkowo bolesny dla prezydenta USA

27.07.2022 17:51

Trzy czwarte wyborców Partii Demokratycznej chce, by w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku ich partię reprezentował inny kandydat, niż obecny przywódca Joe Biden - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez CNN. Sondaż pokazał też, że większość wyborców Partii Republikańskiej nie chce, by o prezydenturę ponownie starał się Donald Trump.

Joe Biden
fot. AP Photo/David Dermer/East News

Joe Biden nie jest faworytem wyborców własnej partii. Większość z nich chce, by w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku ich partię reprezentował inny kandydat, niż obecny szef państwa.

Jak podaje CNN, liczba sympatyków Partii Demokratów, którzy chcą innego kandydata, niż Biden wzrosła o 24 punkty procentowe od ostatniego takiego badania w lutym.

Joe Biden ma kłopoty. Ten sondaż nie pozostawia złudzeń

Przeprowadzony dla telewizji sondaż potwierdza pogłębiający się od miesięcy negatywny trend w notowaniach obecnego prezydenta. Według średniej sondaży opracowanej przez portal FiveThirtyEight pracę Bidena pozytywnie ocenia 38,4 proc. ankietowanych, zaś negatywnie - 56,4 proc. To gorszy wynik od poparcia, które w analogicznym okresie miał jego poprzednik Donald Trump.

Niepopularność Bidena przekłada się na słabe notowania Demokratów przed listopadowymi wyborami do Kongresu, po których mogą oni stracić - i tak niewielką - większość w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Lider Demokratów w izbie wyższej Chuck Schumer stwierdził, że poprze Bidena, jeśli ten będzie ubiegał się o reelekcję, ale nie odpowiedział na pytanie, czy chce, by prezydent ponownie kandydował.

Co ciekawe, jak pokazuje badanie CNN, większość wyborców Republikanów - 55 proc., chce, by partia nominowała kogoś innego, a nie Trumpa na wybory w 2024 roku. Mimo to były prezydent wielokrotnie w ostatnim czasie sugerował, że zamierza startować w wyborach.

loader

RadioZET.pl/PAP