Zamknij

"Ma krew na rękach", "musi ustąpić". Politycy wzywają Bidena do dymisji

27.08.2021 19:27

Joe Biden powinien podać się do dymisji - uważa kilkunastu polityków Republikanów. Pierwsze wezwania do ustąpienia ze strony Republikanów pojawiły się niecałą godzinę po ogłoszeniu, że w zamachu zginęli żołnierze USA.

Joe Biden
fot. PAP

Joe Biden powinien ustąpić ze stanowiska - uważają politycy Partii Republikańskiej. "Powiedzieć, że dzisiejsza utrata życia Amerykanów jest obrzydliwa, nie oddaje wystarczająco tego, co się zdarzyło. To rozwścieczające. I Joe Biden jest odpowiedzialny. Nie ma już żadnych wątpliwości, że nie ma on zdolności, ani woli, by przewodzić. Musi ustąpić" - ogłosił na Twitterze senator Josh Hawley.

W krótkim czasie do jego apelu dołączyło co najmniej kilkunastu polityków partii; senator Marsha Blackburn do ustąpienia wezwała nie tylko Bidena, ale też wiceprezydent Kamalę Harris, szefów resortów dyplomacji i obrony, a także najwyższego rangą dowódcę sił zbrojnych, gen. Marka Milleya.

Joe Biden poda się do dymisji? "Ma krew na rękach", "musi ustąpić"

- Wszyscy powinni zrezygnować lub zostać poddani impeachmentowi i usunięci z urzędu - stwierdziła polityk. Trzecia najwyższa rangą polityk partii w Izbie Reprezentantów, Elise Stefanik, oznajmiła że Biden ma "krew na rękach", zaś senator Lindsey Graham już wcześniej zapowiedział, że jeśli choć jeden Amerykanin zginie w Kabulu, Biden powinien zostać poddany procedurze impeachmentu.

loader

Odnosząc się do tych wypowiedzi, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odparła, że "nie jest to dzień na politykę". - Oczekiwalibyśmy, że każdy Amerykanin, wybrany w wyborach, czy nie, byłby z nami w naszym zobowiązaniu do zabicia tych terrorystów (...) i uhonorowania życia żołnierzy, po to jest ten dzień - powiedziała Psaki.

Z wezwaniami swoich kolegów partyjnych nie zgodził się też republikański kongresmen Adam Kinzinger, który stwierdził, że choć zarówno Biden, jak i jego poprzednik Donald Trump ponoszą część odpowiedzialności za sytuację w Afganistanie, o śmierć żołnierzy obwinia nie ich, lecz terrorystów.

- Myślę, że niektórzy ludzie z jego administracji powinni odejść. Ale nie, impeachment jest za ciężkie przestępstwa i przewinienia. Joe Biden podjął złe decyzje, ale wielu prezydentów podejmowało złe decyzje - powiedział CNN w piątek weteran wojen w Iraku i Afganistanie.

loader

RadioZET.pl/ Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)