Zamknij

Biden tymczasowo przekazał władzę Kamali Harris. Znamy powód decyzji prezydenta USA

19.11.2021 18:55
Biden Harris
fot. Mandel Ngan/AFP/East News

Prezydent USA Joe Biden formalnie przekazał w piątek obowiązki głowy państwa wiceprezydent Kamali Harris w związku z rutynową kolonoskopią. Zabieg został wykonany w ramach corocznych badań medycznych prezydenta. Po niespełna 90 minutach Biden ponownie przejął obowiązki prezydenta. 

Joe Biden, który w sobotę skończy 79 lat, udał się w piątek na badania do szpitala wojskowego Walter Reed w Bethesdzie pod Waszyngtonem. Jak przekazała dziennikarzom Psaki, prezydent przekazał władzę wiceprezydent kraju Kamali Harris w związku z "rutynową kolonoskopią" podczas której znajdzie się pod narkozą. 

Rzeczniczka wskazała, że taki sam proces miał miejsce w 2002 r. i 2007 r., kiedy ówczesny prezydent George W. Bush z tego samego powodu przekazał obowiązki swojemu wiceprezydentowi Dickowi Cheneyowi. Piątkowe badanie prezydenta było jego pierwszym od objęcia władzy i było zapowiadane przez administrację od miesięcy.

Biden przekazał tymczasowo władzę Harris. Chodziło o rutynowe badania

Przy przekazaniu uprawnień Harris Biden powołał się na przepis z 25. poprawki do konstytucji USA, która pozwala tymczasowo przekazać władzę wiceprezydentowi po uprzednim poinformowaniu, że nie może sprawować swoich obowiązków. Według Białego Domu Harris pełniła obowiązki prezydenta przez godzinę i 25 minut i stała się w ten sposób pierwszą kobietą w tej roli w historii Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka prezydenta Jen Psaki podała na Twitterze, że Biden odbył rozmowę z Harris o godz. 11:35 czasu lokalnego (17:35 czasu polskiego) i był w dobrym nastroju. "Prezydent pozostanie w (szpitalu wojskowym) Walter Reed do dokończenia rutynowych badań" - dodała.

Stan zdrowia Bidena - najstarszego urzędującego prezydenta w historii USA - był od początku przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony Republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.

Jak wskazuje opublikowany w tym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by sprawować swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.

Biden miał w przeszłości kilka problemów zdrowotnych. W 1988 r. przeszedł operację ze względu na stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. Ostatnie opublikowane przez Bidena badanie - w grudniu 2019 r. - stwierdziło, że mimo ogólnie dobrego stanu zdrowia cierpi na migotanie przedsionków, zaburzenie rytmu serca. Prezydent przyjmuje też statyny, leki na obniżenie poziomu cholesterolu.

RadioZET.pl/PAP